Jeśli nie jesteśmy obeznani z komputerową technologią, to kupowanie laptopa może wydać nam się nieco trudne. W końcu poszczególne modele potrafią się mocno od siebie różnić, a do tego boimy się, że przepłacimy na podzespołach, których mocy i tak nie będziemy w pełni wykorzystywać. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik, który powinien pomóc podczas zakupów.

Windows czy Mac?

Pomiędzy produktami od Microsoftu i Apple różnica jest całkiem duża. Obsługa systemu operacyjnego wygląda inaczej, a do tego część aplikacji nie będzie działać na poszczególnych systemach. W Polsce więcej osób korzysta z Windowsa, choć również zwolenników MacOS jest całkiem dużo.

Jeśli zależy nam na elastycznym laptopie, na którym uruchomimy bez problemu zdecydowaną większość aplikacji, to najlepszym wyborem będzie system Windows. Jeśli natomiast lubimy się wyróżniać i chwalić bardziej ekskluzywnym sprzętem, to MacBooka również powinniśmy po jakimś czasie opanować, a jego funkcjonalność również jest na wysokim poziomie.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Dlaczego wielkość laptopa ma duże znaczenie? Ponieważ w zależności od naszych potrzeb możemy znaleźć kilka powodów do narzekań, jeśli źle dobierzemy rozmiar. Jeśli zależy nam na lekkim i poręcznym urządzeniu, które często będziemy zabierali do pracy lub na uczelnię, to postawmy na mniejszy ekran.

W sytuacji, gdy na laptopie zamierzamy oglądać filmy, grać w gry lub tworzyć zaawansowane projekty graficzne, to lepszym rozwiązaniem będzie wybór większego ekranu. Obecnie na rynku znaleźć możemy urządzenia z nawet 18 calowym ekranem.

Zwróć uwagę na klawiaturę oraz touchpad

Bardzo istotną kwestią jest ergonomia. Co z tego, że laptop będzie miał dobre parametry, jeśli jego codzienne użytkowanie będzie dla nas męczące? A może tak być, jeżeli kupimy egzemplarz, który nie będzie dobrze reagował na naciskanie klawiszy. Czasem irytujący bywa również touchpad, jeżeli słabo odczytuje nasze intencje.

Czy często podróżujesz?

Jeśli laptopa będziemy zabierali ze sobą w liczne podróże, to z pewnością przyda nam się porządna bateria. Niektóre urządzenia są naprawdę mocne, jednak ich czas pracy na baterii pozostawia wiele do życzenia. I tutaj bardzo ważna sprawa, często nie ma co wierzyć w zapewnienia producentów co do jakości baterii w sprzedawanym przez nich urządzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie opinii w internecie (niektóre portale przeprowadzają tego typu testy), aby dowiedzieć się, jak sprawa wygląda w rzeczywistości.

Wynajmij zanim kupisz

Zasadniczo nie musimy kupować laptopa w ciemno. Warto sprawdzić, czy interesującego nas modelu nie oferuje wypożyczalnia laptopów. Jeśli tak, to dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie urządzenia na parę dni i sprawdzenie, czy faktycznie spełnia ono nasze oczekiwania. W ten sposób będziemy mogli podjąć bardziej świadomą decyzję i w razie czego unikniemy wydania gotówki na produkt, z którego nie bylibyśmy zadowoleni. Dlatego też warto sprawdzić, czy w wypożyczalni NextPC nie ma urządzenia, którym jesteśmy zainteresowani.