Twój laptop nie chce się włączyć? W takim razie musisz wykonać kilka czynności, które być może rozwiążą twój problem. Przed oddaniem sprzętu do serwisu warto samemu sprawdzić, czy awaria nie jest jedynie powierzchowna.

Czarny ekran w laptopie – co robić?

Zdarza się, że włączamy naszego laptopa, a mimo to nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy ten faktycznie się uruchamia, ponieważ ekran jest cały czas wyłączony. Na początek postarajmy się wsłuchać w dźwięki naszego sprzętu. Jeśli usłyszymy szum wentylatora czy pracę napędu, to będzie to oznaczało, że problem dotyczy jedynie ekranu, a nie całego laptopa.

Jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy podłączyć laptopa do ekranu zewnętrznego. Może być to monitor od komputera stacjonarnego, a nawet nasz domowy telewizor. Jeśli z laptopem wszystko (poza ekranem) jest w porządku, wówczas powinniśmy zobaczyć pulpit i generalnie móc pracować na urządzeniu. To oczywiście tylko doraźne rozwiązanie, ale jeśli mamy do wykonania pilną pracę, to może być ono niezwykle użyteczne. W dodatku korzystając z laptopa możemy sprawdzić sterowniki karty graficznej, bo być może to ich stara wersja jest przyczyną problemu. Niestety, najprawdopodobniej chodzi jednak o uszkodzoną matrycę, z którą powinniśmy udać się do naprawy, na przykład do PC Top Serwis.

Zasilacz z czarnej listy

Oczywiście z tym nagłówkiem sobie żartujemy, natomiast faktycznie w laptopie zdarzają się problemy z zasilaczem. Tak naprawdę o takiej przyczynie „awarii” myślimy chyba zbyt rzadko. Czasem obawiamy się, że z laptopem stało się coś naprawdę poważnego, a tymczasem problem jest naprawę prozaiczny. O ile faktycznie chodzi o zasilacz, a to możemy łatwo sprawdzić.

Na początek sprawdźmy po prostu, czy dioda w naszym zasilaczu jest zapalona. Jeśli świeci się na biało/zielono/pomarańczowo to jest to znak, że zasilacz działa, choć jego moc w dalszym ciągu może być zbyt słaba. Czasem w niektórych zasilaczach dioda może zapalić się na kolor czerwony. Oznacza to, że problem dotyczy płyty głównej i wówczas musimy oddać nasz sprzęt do naprawy.

Innym razem problematyczna może być bateria, a nie sam zasilacz. Spróbujmy wyjąć ją z laptopa, a następnie podpiąć do niego ładowarkę. Jeśli sprzęt się uruchomi, to wiemy już, że musimy po prostu kupić nową baterię.

Uszkodzony dysk twardy

W krytycznej sytuacji mogło dojść do uszkodzenia dysku twardego. Zdarza się, że wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, aby doszło do tragedii. Choć w takiej sytuacji również możliwe jest poradzenie sobie samemu, to jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia z naprawdę sprzętu, najlepiej będzie, jeśli oddamy urządzenie do serwisu.

A skoro o serwisie mówimy… Jeśli nasz sprzęt trafił do naprawy, a my naprawdę potrzebujemy laptopa do pracy, nie bójmy się skorzystać z wypożyczalni laptopów. Urządzenie otrzymamy błyskawicznie, zrobimy to, co konieczne i nie będziemy musieli biernie czekać, aż nasz laptop wróci z naprawy!