Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Niestety, obecne ceny najlepszych zestawów są bardzo drogie, przez co kupienie naprawdę dobrej jakości sprzętu będzie oznaczać spory wydatek. Musimy się jednak zastanowić nad tym, jak mocnego komputera rzeczywiście potrzebujemy.

Ceny komputerów

Można powiedzieć, że z komputerami jest trochę jak z autami. Nowsze modele sporo kosztują, jednak każda nowa premiera oznacza, że starsze egzemplarze stracą na wartości. Nie ma jednak czego ukrywać, obecne ceny lepszych komputerów są naprawdę wysokie. Co więcej, nie zanosi się na to, aby miały one zostać obniżone.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim pandemia doprowadziła do sytuacji, w której łańcuchy dostaw zostały przerwane. Wiele fabryk aż po dziś dzień nie może wyrobić się z produkcją zaawansowanych podzespołów. To sprawia, że ceny rosną, ponieważ popyt jest bardzo duży, a podaż nie może za nim nadążyć.

Ponadto problematyczne są również… kryptowaluty. Gdy tylko jakiś towar pojawia się na sklepowych półkach, to od razu wykupowany jest przez osoby, które zajmują się wydobywaniem kryptowalut, do czego potrzebują zaawansowanego sprzętu. Z tego powodu aktualnie zakup dobrego komputera wcale nie jest łatwy. A jeśli już jakiś sklep może nam go zaoferować, to ceny często potrafią przekroczyć nawet dziesięć tysięcy złotych.

Używany komputer – czy jest opłacalny?

W takiej sytuacji na rynku coraz częściej myślimy o kupnie używanego komputera. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, nie da się jednak ukryć, że wiąże się ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim najczęściej nie będziemy mieli już gwarancji na poprawne działanie sprzętu. Jeśli dojdzie do awarii, to koszt naprawy będzie musiał zostać pokryty z naszej kieszeni. A to przecież dodatkowe niepożądane koszty.

Co więcej, nigdy nie wiemy, z jakimi problemami może borykać się zakupiony przez nas komputer. Być może ma dopiero dwa lub trzy lata, jednak w tym czasie mógł być naprawdę mocno eksploatowany. W efekcie może nie posłużyć nam tak długo, jak byśmy tego chcieli. Oczywiście jest to jakieś budżetowe rozwiązanie i jeśli dobrze trafimy, to faktycznie będzie ono dla nas opłacalne. Nie da się jednak ukryć, że ryzyko faktycznie istnieje.

Nie kupuj, wynajmij!

Z tego powodu powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie lepiej wynająć komputer. Jeśli potrzebujemy mocnego sprzętu do konkretnych projektów, ale na co dzień wystarczy nam tańszy egzemplarz do codziennej pracy, to może być to opłacalne rozwiązanie.

Obecnie dobrej jakości komputery są bardzo drogie, więc wynajem będzie dla nas tańszym rozwiązaniem. Co więcej, w razie nieprzewidzianej awarii nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Dzięki temu możemy spokojnie pracować i nie martwić się tym, co może się wydarzyć. W ten sposób możemy w pełni skupić się na naszej pracy.