Zakup komputera nie należy do najprostszych zadań. Sama różnorodność i szeroki wybór sprawia, że mało obeznana osoba może mieć problem z ustaleniem, jaki sprzęt najlepiej spełni jej oczekiwania. Dodatkowo sytuację potęguje kwestia dostępności podzespołów. W Azji w dalszym ciągu zakłady nie nadążają z produkcją, co winduje ceny jeszcze bardziej do góry.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czego właściwie najbardziej potrzebujemy. Jeżeli jesteśmy osobami mobilnymi, które pracują czasem z biura, a czasem z domu (a do tego chętnie mielibyśmy ze sobą urządzenie również w podróży), to zdecydowanie lepszym wyborem będzie laptop. Musimy jednak pamiętać o tym, że przeważnie laptopy nie osiągają tak dobrych rezultatów wydajnościowych jak jednostka stacjonarna. Komputer zajmuje jednak więcej miejsca, a do tego nie może pełnić on mobilnej funkcji.

Z tego powodu niektóre osoby decydują się na rozwiązanie hybrydowe. Do pracy biurowej mają laptopa, którego zawsze mogą ze sobą gdzieś zabrać. Natomiast w domu pracują na komputerze stacjonarnym, ponieważ jest to mocniejszy sprzęt, który (o ile ma odpowiednie podzespoły) dobrze radzi sobie z obsługą bardziej zasobożernych programów czy gier.

Komputer jest również bardziej komfortowy, szczególnie w momencie, gdy podłączymy do niego drugi ekran. Dziś jednak naszym celem jest szukanie budżetowych rozwiązań.

Jakiej wydajności potrzebujesz?

To kolejne kluczowe pytanie. Ciężko jest określić, jaki jest „dobry” komputer. Dla nas jest to takie urządzenie, które spełnia nasze potrzeby. Na przykład do pracy biurowej, przeglądania internetu i oglądania filmów nie potrzebujemy sprzętu za kilka tysięcy złotych. Jeżeli jednak nasze potrzeby są większe, wówczas musimy liczyć się z droższym wydatkiem.

Czasem warto przeglądać portale z używanym sprzętem. Może się zdarzyć, że trafimy na prawdziwą perełkę. Urządzenie będzie z drugiej ręki, ale dzięki temu będzie też kosztować odpowiednio mniej. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie będziemy mieć żadnej gwarancji, a kilkuletni sprzęt może się przecież popsuć.

Inną opcją może być kupno laptopa poleasingowego. Niektóre firmy sprzedają takie urządzenia, gdy dokonują wymiany sprzętu. To również może być dla nas bardzo dobra okazja, jednak i tutaj nie mamy wiedzy odnośnie tego, jak poprzedni właściciel obchodził się z urządzeniem. A ponieważ był to sprzęt firmowy, to ten mógł nie obchodzić się z nim tak, jak gdyby był to jego własny komputer.

A może… wynajmij?

Jeżeli na co dzień nie potrzebujesz wielofunkcyjnej maszyny, a jedynie prostego urządzenia, które umożliwi ci pracę biurową, to możesz zaoszczędzić i kupić taniego laptopa, nawet z drugiej ręki. Natomiast w sytuacji, gdy będziesz potrzebować lepszego urządzenia do wykonania danego projektu, to znakomitym rozwiązaniem będzie wynajem laptopa. W ten sposób nie będziesz zmuszony do wydawania tysięcy złotych na urządzenie, które będzie ci potrzebne jedynie okazyjnie. Czasami wynajem naprawdę jest najbardziej rozsądną opcją.