Komputery stacjonarne dla graczy to wyspecjalizowane komputery osobiste pierwotnie przeznaczone do grania w gry wideo. Jednak te komputery o dużej mocy są obecnie wykorzystywane do wykonywania zadań wymagających dużej ilości zasobów, takich jak renderowanie 3D, edycja wideo, edycja zdjęć, podkręcanie i praca w rozdzielczości 4K lub 8K. Komputery do gier pomogły utorować drogę rozwojowi komponentów sprzętowych w nowoczesnych komputerach stacjonarnych, takich jak karty dźwiękowe, sieciowe i graficzne.

Komputery do gier są często budowane na zamówienie w celu dostrojenia wydajności i uzyskania pełnej kontroli nad komponentami i akcesoriami, ale gotowe komputery do gier stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich niezawodność, gwarancję i (być może przede wszystkim) oszczędność czasu – kupujemy gotowy zestaw, nie musimy zastanawiać się nad tym, jak połączyć różne komponenty.

Co odróżnia komputery PC do gier

Jedną z największych różnic między komputerem standardowym a komputerem do gier jest przetwarzanie wideo. Komputery do gier mają karty graficzne zawierające dedykowaną pamięć RAM i procesor graficzny, podczas gdy standardowy komputer PC korzysta z wbudowanego kontrolera graficznego. W rzeczywistości to właśnie te dyskretne układy GPU stanowią granicę między standardowymi a gamingowymi komputerami PC. Chociaż istnieje cała masa innych części i urządzeń peryferyjnych, które są powszechnie spotykane w komputerach do gier, potężny dyskretny procesor graficzny stanowi decydującą różnicę. Większość przeciętnych komputerów PC do gier zawiera również większość z poniższych elementów:

Wysokiej klasy system chłodzenia – staje się coraz bardziej popularny w komputerach do gier ze względu na większą powierzchnię dostępną do odprowadzania ciepła za pomocą tego typu chłodnic. Dostępne są jednak również wysokiej klasy chłodnice powietrza (lub wentylatory). Jeśli planujesz podkręcenie komputera, nie oszczędzaj na systemie chłodzenia, ponieważ podkręcone komponenty wydzielają jeszcze więcej ciepła.

Szybka pamięć RAM jest używana jako tymczasowy, superszybki magazyn danych dla procesora. Gdy uruchamiany jest program, dysk twardy przesyła odpowiednie informacje do pamięci RAM, skąd procesor może uzyskać do nich znacznie szybszy dostęp. Im więcej pamięci RAM, tym szybciej procesor może pobierać te dane. Podobnie, im szybsza pamięć RAM, tym mniej czasu potrzeba, aby dane pojawiły się na ekranie. Na przykład w grach komputerowych skutkuje to wyższą liczbą klatek na sekundę (FPS). W przypadku innych programów, takich jak CAD, edycja wideo czy modelowanie trójwymiarowe, oznacza to krótszy czas ładowania/przetwarzania. Mimo że często kupuje się pamięć RAM z radiatorem, ostatnie testy wykazały, że różnica jest minimalna, chyba że użytkownik naprawdę przesadza z obciążeniem procesora.

Lepszy dźwięk to cecha charakterystyczna komputerów klasy high-end, którą można uzyskać dzięki wysokiej klasy komponentom audio na płycie głównej, zastosowaniu zewnętrznych przetworników cyfrowo-analogowych i oczywiście lepszym głośnikom.

Zarządzanie kablami – W przypadku komputerów o dużej mocy zarządzanie kablami staje się o wiele ważniejsze, co wykracza poza względy estetyczne. Efektywne zarządzanie kablami pomaga zapobiegać gromadzeniu się kurzu, poprawia przepływ powietrza i zmniejsza wydzielanie ciepła. Przegrzana maszyna może powodować opóźnienia spowodowane przegrzaniem, a także inne, bardziej szkodliwe problemy.

Wydajna pamięć masowa – im większa i bardziej wydajna pamięć masowa, tym szybciej będą się ładować programy. Dlatego komputery z wyższej półki (do gier) są zwykle wyposażone w dyski SSD.

Błyskotliwa estetyka – chociaż nie ma to większego wpływu na wydajność, komputery do gier z wyższej półki są podobne do samochodów sportowych. Zazwyczaj im lepszy komputer o wysokiej wydajności, tym więcej świateł i coraz bardziej niestandardowych obudów można znaleźć. Jednak nawet komputery za mniej niż 6000 zł zazwyczaj mają jakąś krzykliwą estetykę.

Dbałość o szczegóły – małe rzeczy sprawiają, że twój komputer jest jeszcze lepszy – na przykład uszczelki tłumiące hałas, antywibracyjne mocowania wentylatorów i filtry przeciwkurzowe na wlotach powietrza.

Chociaż komputery do gier mogą stać się studniami bez dna, w które można włożyć nieskończoną ilość gotówki, można osiągnąć znaczącą jakość i wydajność wydając mniej, o ile zdecydujemy się na samodzielne dobranie komponentów.

Kupić zestaw czy zbudować własny?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy powinieneś kupić gotowy zestaw, czy zbudować komputer do gier, ta sekcja powinna pomóc Ci podjąć decyzję. Zacznijmy od kilku powodów, dla których warto zbudować własny komputer PC (lub zlecić jego budowę profesjonaliście):

Wybierz swoje własne części – Kiedy budujesz swój własny komputer, masz możliwość ręcznego wyboru każdego komponentu, którego używasz. Jeśli masz możliwość wyboru marki i modelu pamięci RAM, zasilacza, a nawet wentylatorów i kabli, możesz rozważyć zbudowanie własnego komputera. Ponadto możesz zdecydować się na części wyższej jakości, które ułatwią Ci podkręcanie systemu – jeśli tego właśnie szukasz. Wreszcie, możesz kontrolować estetykę, wybierając atrakcyjną obudowę i pasujące do niej komponenty.

Ponowne wykorzystanie istniejących części – Jeśli nie jest to Twoja pierwsza budowa, prawdopodobnie będziesz mógł przenieść niektóre komponenty z poprzedniej budowy do nowej, na przykład obudowę, zasilacz i pamięć masową.

Niech to będzie Twój komputer – Jeśli jesteś dumny z projektowania czegoś od podstaw, zbudowanie własnego komputera może być niezwykle satysfakcjonujące. Tylko nie zapominaj, że będziesz poświęcać dużo czasu na budowę komputera do gier, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy samodzielnie składany komputer.

Podczas gdy budowanie własnego komputera do gier jest świetną opcją dla wielu zapalonych graczy i technofilów, istnieje wiele powodów, aby kupić lub wynająć wstępnie zbudowany komputer PC od firmy takiej jak Alienware, HP, Corsair lub Origin. Oto kilka powodów, dla których warto kupić lub wynająć gotowy komputer:

Czas to pieniądz – Jeśli nie masz czasu na spędzanie kilku godzin na szukaniu i zamawianiu części, rozpakowywaniu pudełek i odsyłaniu części, które nie pasują lub nie działają prawidłowo, kupno lub wypożyczenie gotowego komputera jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może to zaoszczędzić wiele godzin kłopotów i frustracji. W przypadku komputera prefabrykowanego można pominąć ten kłopot i w większości przypadków korzystać z funkcji plug-and-play.

Jedna gwarancja – W przypadku zakupu komputera w wersji fabrycznej cały komputer jest objęty jedną gwarancją – jeśli coś pójdzie nie tak, trzeba będzie skontaktować się tylko z jedną firmą w celu uzyskania pomocy lub wymiany maszyny. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę komputera i pojawią się problemy, będziesz musiał dokładnie ustalić przyczynę i zająć się wysyłaniem do firmy zgłoszenia RMA (zwrotu materiałów) dotyczącego tylko jednego komponentu. Oznacza to, że możesz pozostać bez komputera stacjonarnego przez dłuższy czas, niż gdybyś miał do czynienia z jednym producentem.

Chcesz mieć wydajny laptop, ale jeśli chcesz laptopa do gier, nie możesz go zbudować samodzielnie. Nie wszystkie części do laptopów do gier są standaryzowane (a są one znacznie mniejsze), więc nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie doszło do budowy laptopów niestandardowych.

Podsumowując, chociaż można pomyśleć, że budowanie własnego komputera do gier jest zawsze tańsze, należy pamiętać, że producenci komputerów PC mogą uzyskać podzespoły po niższej cenie niż konsument. Poza tym, jeśli potrzebujemy komputera o dużej mocy jedynie raz na jakiś czas, to lepszym rozwiązaniem może okazać się jego wynajęcie.